Posted on

Asi každý z nás miluje na jeseň zbieranie gaštanov a potom, keď ich máme doma plné tašky, tak nevieme úplne čo s nimi. Väčšinu z nás napadnú gaštanoví panáčikovia, no povedzme si úprimne, dvadsať gaštanových panáčikov nám doma netreba. V dnešnom článku máme pre vás pár tipov na to, ako si vytvoriť kreatívne a zároveň efektné dekorácie z gaštanov, ktoré skrášlia a zútulnia vaše bývanie. Tak poďme na to.

Dekorácie z gaštanov – nápady a návody (Foto: pixabay.com)

Gaštanové venčeky na dvere alebo adventný veniec

Ak vám nazbierané gaštany vydržali až do konca novembra, tak je to ideálny čas na tvorenie venčekov na dvere alebo adventný veniec. Stačí vám na to lepiaca pištoľ, gaštany, ďalšie dekorácie podľa vášho výberu, základ na veniec (polystyrénový alebo slamený) a v prípade adventného venca sviečky. Použiť môžete aj ďalšie prírodné materiály, napríklad šišky, opadané lístie alebo mach.

Všetky tieto dekorácie budú spolu pekne ladiť a vytvoria útulnú atmosféru. Takže, na základňu začnete lepiť jednotlivé ozdoby tak, aby sa tam poriadne uchytili a aby boli efektne poukladané. No a v prípade venca už len zaviažte šnúrku, v prípade adventného venčeka naň ešte prilepte kúpené sviečky. Pomôže aj miska, vhodné sú misky na polievku, vďaka čomu ostane všetko pekne spolu.

Sviečka s gaštanmi

Toto je o čosi jednoduchšia dekorácia, na ktorú toho nepotrebujete veľa, no efekt bude veľmi pekný. Veľkosť sviečky, tvar aj farba je na vás, no určite by mala byť skôr biela, krémová a hnedá, než nejaká výrazná farba. Potom ju môžete umiestniť do svietnika alebo na podtácok vyrobený z dreva. Pridajte gaštany, ďalšie dekorácie podľa vášho výberu a dekorácia je hotová.  Skvelá dekorácia nielen na stôl, do záhrady, k bazénu, na stolík vedľa vírivky a podobne.

Gaštanový stromček

Gaštanový stromček nie je zložitý na výrobu a stačia vám len dve veci – kopa gaštanov a pletivo. Ako prvé vyformujte pletivo do tvaru kužeľu a na spodok pridajte kúsok v tvare kruhu, aby bol stromček uzavretý. Predtým ale, ako ho uzavriete nasypte do vnútra všetky gaštany, teda toľko, koľko sa tam zmestí. No a výsledkom je efektný vianočný stromček, ktorý sa nemusíte báť umiestniť dnu aj vonku pred dvere.