Posted on

Tyčový vysávač využijete pri pravidelnom upratovaní domácnosti aj niekoľkokrát do týždňa. Je ľahký, šikovný, skladný a upratovanie prebieha rýchlosťou blesku. Dnes si môžete vyberať so širokej ponuky, preto môže byť ťažké sa rozhodnúť. Najdôležitejšie je nájsť kompromis medzi cenou a kvalitou. To platí pri všetkom, nie len tyčových vysávačoch. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako by ste mali postupovať pri nákupe tohto vysávača.

Ako vybrať tyčový vysávač – zaobstarajte si tohto šikovného pomocníka! (Foto: unsplash.com)

Dôležité parametre pri výbere tyčového vysávača

Jednou z prvých vecí, ktorú si musíte premyslieť, je typ napájania vysávača. Pri tyčových vysávačoch máte na výber dva varianty – sieťový a akumulátorový. Sieťové vysávače sa už vo veľkom množstve nepredávajú, pretože ste obmedzovaný káblom. Na druhej strane, môžete vysávať ako dlho chcete, pretože sa vám nevybíja. Ak sa rozhodnete pre tento typ vysávača, zamerajte sa na dostatočnú dĺžku kábla. Akumulátorový vysávač sa môžete pohybovať podľa potreby a dĺžka ich fungovania je obmedzená batériou. Preto sa zamerajte na batériu Li-ion, ktorá je modernejšia a s väčšou kapacitou.

Ďalším parametrom je objem zbernej nádoby. Tu tiež platí, že čím väčšia, tým lepšie. Tyčové vysávače sú vo vreckovom a bezvreckovom prevedení. Vreckový tyčový vysávač vyžaduje pravidelnú investíciu do nových vrecúšok, čiže sa zvyšujú jeho náklady. Bezvreckový tyčový vysávač má priesvitnú plastovú nádobu, do ktorej sa smeti nazbierajú a stačí ju pravidelne vysypať. Zamerajte sa aj na príkon a sací výkon vysávača. Pred kúpou skontrolujte aj rozmery a hmotnosť. Výšku vysávača zvoľte na základe vašej výšky, hmotnosť by mala byť čo najnižšia. 

Príslušenstvo a doplnkové funkcie

Každý máme v domácnosti iný typ podlahy a kobercov. Tomu treba prispôsobiť aj hubicu na tyčovom vysávači. Upratovanie je ľahšie, rýchlejšie a bez poškodenia. K vysávaču by ste mali dostať viacero typov hubíc na rôzne povrchy. Napríklad štrbinová hubica vám uľahčí prístup k nedostupným miestam, prachovou kefou povysávate nábytok alebo gauč.

Vysávač môže mať aj špeciálne kontrolky či funkcie. Obľúbenou je napríklad indikátor naplnenia vrecka, ktorý vás upozorní na nutnosť výmeny vrecka. Užitočnými funkciami sú aj indikátor stavu batérie, funkcia automatického vypnutia, LED osvetlenie, flexibilný kĺb či sklopná rukoväť. Je len na vás, ktoré funkcie vyžadujete a čo vám dovoľuje stanovený rozpočet.