Posted on

Slovensko je rozprávkovo krásna krajina. Vyše 40% územia Slovenska tvoria lesy. Početné pohoria s výraznou členitosťou a rozmanitosťou horských terénov lákajú čoraz viac návštevníkov. Skrývajú v sebe bohatstvo v podobe panenskej prírody, čistého vzduchu, divej zveri, či čarovných jaskýň. Neváhajte a vyberte sa na jednu z množstva značených turistických tratí a slovenská príroda poteší Vaše telo i dušu.

1. Tomášovský výhľad

Jeho výška je len 650 metrov nad morom, no i napriek tomu vďaka jeho polohe hľadíte na krajinu z vtačej perspektívy. Skalná stena je vysoká vyše 200 metrov a po väčšine svojej výšky je kolmá. V hornej časti má cca 35 metrov a tam prechádza až do previsov. Na Tomášovskom výhľade je skalolezenie povolené a v lezeckých mapách je pre jeho zdolanie zaznačených vyše 100 trás.

2. Sivec

Sivec je vhodné miesto pre ľudí z východného Slovenska, pretože sa nachádza nad Ružínom neďaleko obce Veľká Lodina. Je to vápencový hrebeň s výrazným ostrým skalnatým bralom a priľahlými strmými svahmi. Nezabúdajte na kvalitnú obuv či nepremokavé oblečenie a online nakupujete lacnejšie vďaka kupónom a zľavám.

3. Veľký Choč

Jeho výška 1611 metrov nad morom a je viditeľný už od Štrby a z celej dolnej Oravy. Vrchol je turisticky veľmi vyhľadávaný. Má tvar nepravidelnej pyramídy s početnými bralnými partiami.

Ak zdoláte dva a pol hodinovú trasu, naskytne sa vám nevydaná scenéria Liptova, Liptovskej Mary, Veľkej Fatry či Nízkych a Vysokých Tatier.

4. Kráľová hoľa

Kráľová hoľa je najvyšší vrch Kráľovských Tatier, východnej časti Nízkych Tatier. Jej výška je 1946 metrov nad morom. Ponúka pôsobivý panoramatický výhľad na štíty Vysokých Tatier, Spiš, Horehronie, Muránsku planinu, Liptov aj Slovenské rudohorie. Môžete sa na ňu dostať ako pešo, tak aj bicyklom. Po poľnej ceste sa viete dostať úplne na vrch, ktorá je ideálna pre horskú cyklistiku.

5. Rysy

Rysy sú jedným z najvyšších tatranských štítov a vlastne najvyšší vrchol poľskej strany Vysokých Tatier. Ich výška je 2504 metrov nad morom. Má tri vrcholy: vyhliadkový (hraničný) severozápadný, prostredný (hlavný) a juhovýchodný, najnižší. Ak si vyberiete ubytovanie Štrbské pleso, môžete to mať ako túru na jeden deň.