Posted on

Zápal v tele nie je nič mimoriadne – je to jednoducho reakcia imunitného systému na nejaké poškodenie, dráždivé látky alebo prítomnosť patogénov v tele. Táto reakcia však nemusí mať vždy iba akútny charakter. Ako odhaliť chronický zápal v tele a ako si s ním poradiť?

Ako odhaliť zápal v tele? Jednoducho – pomocou zázračnej rastliny!
(zdroj: unsplash.com)

Burina liekom

Chronický, alebo dlhodobý zápal, môže viesť k rozvoju mnohých vážnych ochorení, ako napríklad reumatoidná artritída, alergie, rakovina alebo artróza. Zápal sa dá odhaliť krvnými testami, ale ešte predtým, než sa s ním vyberiete k lekárovi, vám poradíme účinný prírodný spôsob podľa ľudovej medicíny. Skvelým pomocníkom je práve lopúch väčší, respektíve jeho listy. Hoci je táto rastlina považovaná najmä za burinu, opak je pravdou. Jeho listy a hlavne korene majú priam zázračné účinky. Natrafiť na lopúch v prírode nie je problém, rastie na lúkach, pozdĺž riek aj v záhradách. Na zber nie sú vhodné bylinky rastúce pri cestách, kde sa lopúch tiež vyskytuje.

Určíte ho podľa farby

Na diagnostiku zápalu stačí nazbierať listy z lopúcha a pripraviť si z nich zábal. Budete potrebovať ešte elastický obväz. Lopúchové listy vrchnou stranou postupne poukladajte na pokožku celého tela a zafixujte ich obväzom. Následne nechajte obklad pôsobiť, minimálne 4 hodiny. Pokojne si takýto lopúchový obal môžete nechať aj celú noc. Keď lopúch z tela zložíte, musíte začať sledovať prípadné zmeny v jeho farbe. Ak napríklad list zhnedne alebo až sčernie, naznačuje to prítomnosť stredného zápalu. Ak je farba skôr škoricová alebo list dokonca uschne a drobí sa, ide o vážny silný zápal.

Čaj ako detox

List nemusí meniť farbu celý, môžu sa na ňom objaviť len malé alebo väčšie škvrny. Na miesta, na ktorých lopúchový list zmenil farbu, môžete pokojne prikladať ďalšie lopúchové listy, pretože okrem diagnostiky táto rastlinka dokáže zápal aj liečiť. Nočné lopúchové zábaly postihnutých miest je pritom potrebné robiť dovtedy, kým nezostanú listy v nezmenenej podobe, čo môže trvať aj dva týždne, no pri silnejších zápaloch aj o niečo dlhšie. Vyskúšať môžete aj čaj z lopúcha – podporíte tým prirodzenú detoxikáciu tela a posilníte metabolizmus. Je dobrý tiež na nespavosť. Stačí jednu čajovú lyžičku sušeného koreňa lopúcha zaliať 300 ml vody a priviesť k varu. Povarte pár minút, odstavte a nechajte lúhovať ďalších desať minút. Potom sceďte a nápoj podávajte teplý.