Farbivá, „éčka“ či chemické látky, ktorým by sme sa za normálnych okolností oblúkom vyhli. Nie každý však skúma drobné písmenká na etiketách potravín, ktoré denne vkladáme do nákupných košíkov, a tak sa do nášho organizmu dostáva nezdravých látok až-až. Čomu sa určite odteraz vyhnite?
Limonádu z citrusov si radšej urobte doma
Máte radi citrusové limonády? To je fajn, ak sú prírodné, ale pozor na jednu nebezpečnú zložku, ktorá v nich niekedy býva. BVO, alebo po slovensky bromovaný rastlinný olej, sa využíva na to, aby sa chuť citrusov v nápojoch nerozložila. Za istých podmienok je používanie tejto prísady povolené, ale bróm môže po určitom čase spôsobovať výpadky pamäte, kožné problémy či ochorenia nervovej sústavy. Radšej sa mu vyhnite. Kupujete mlieko? To je v poriadku, málokto má k dispozícii suseda s kravou. Odtučnené mlieko je pri výrobe modrasté, čo nie je príliš lákavé, preto sa doňho zvykne pridávať oxid titaničitý, aby bolo znova biele. Je považovaný za možný karcinogén a navyše sa neudáva ani pri zložení, lebo je to „len“ látka použitá pri výrobe.
Syr s drevom
Na žuvačkách obvykle býva varovanie, že pri nadmernom užívaní môžu spôsobovať hnačku, prípadne iné tráviace problémy. Je to preto, že žuvačky obsahujú lanolín. Je to vosk z vlny a obvykle sa v potravinách používa ako zmäkčovadlo. Na ľudské telo ma nežiaduce účinky. Vedeli ste, že v niektorých syroch môžete nájsť celulózu? Drevná buničina sa do nich pridáva preto, aby sa na seba nelepili a na obale ju navyše často označujú iba ako „pridanú vlákninu“. Aj keď je to niekedy náročné zistiť, radšej si kúpte syr, ktorý obsahuje skutočnú vlákninu, nie drevnú hmotu. Umelé sladidlá sú samostatnou kapitolou, dnes už ale vieme, že môžu spôsobiť od cukrovky cez Parkinsona až po nádorové ochorenia. Najčastejšie ich obsahujú práve výrobky „bez cukru“, takže pozor na diétne limonády, želatínu, dezerty, žuvačky, džúsy, pudingy a mnohé iné sladkosti.
Pozor na potraviny s dlhou dobou spotreby
Vysoko škodlivé sú aj takzvané trans tuky. Nikoho však asi neprekvapí, že napriek tomu sa stále pridávajú do mnohých potravín, aby predĺžili ich dobu spotreby. Najčastejšie sa nachádzajú v margarínoch, zemiakových lupienkoch, sušienkach, keksoch, pečive a potravinách rýchleho občerstvenia. Ďalším strašiakom je vysokofruktózový sirup, ktorý je lacnejší než cukor, a tak sa nachádza v takmer všetkých spracovaných potravinách, hlavne tých lacných. Nájsť ho môžete v pečive, cukrovinkách, dochucovaných jogurtoch, šalátových dresingoch, cereáliách a mnohých iných potravinách. Prispieva predovšetkým k priberaniu, zvyšuje zlý cholesterol, poškodzuje tkanivá a toxicky pôsobí na pečeň.