Posted on

Hovorí sa, že čím väčšie dieťa je, tým viac starostí s ním máte. Možno sa vám to pri pravidelnom nočnom vstávaní či vymieňaní plienok ani nezdá, no keď sa začne plaziť či chodiť, problémy sa obvykle zdvojnásobia. Na čo by ste mali pri zabezpečovaní svojej domácnosti myslieť, aby nebola pre vaše dieťa nebezpečná?

Máme deti - na čo si dať pri nich v domácnosti pozor?
(zdroj: unsplash.com)

Aby nezdobili nábytok

Sklenený nábytok je síce pekný a dizajnový, zároveň však takmer neviditeľný. Pre malé deti môže byť napríklad sklenený konferenčný stolík problém, pretože ešte nedokážu dobre koordinovať svoje pohyby a ovládať telo. Vymeňte ho teda aspoň na určité obdobie za iný – trebárs z dreva alebo iného materiálu. Podobne je to aj s pohovkou. Hoci biela vyzerá naozaj luxusne, keď vaše deti začnú do rúk chytať pastelky alebo fixky, stáva sa ich maliarskym plátnom. Aj také pyré, detská výživa alebo kaša sa na bielom povrchu len tak ľahko nestratí.

Pádom skúste predchádzať kobercami

Všetky kuchynské spotrebiče, ktoré máte, vyzbrojte detskou poistkou. Či už ide o plynové varné dosky, rúry, práčky, mikrovlnky alebo umývačky riadu. Aj spôsob otvárania kuchynských skriniek prispôsobte tomu, aby si deti nechtiac nepricvikli prsty alebo si zo zásuviek nespravili stenu na lozenie. Pozor aj na klzké podlahy, pretože hoci prvé kroky dokážu u rodičov spôsobiť euforickú radosť, veľmi ľahko sa pri takomto type podlahy môžu zmeniť na úraz. Na podlahy z klzkých materiálov teda radšej položte koberce, alebo nalepte protišmykové pásy.

Lieky a čistiace prostriedky pre istotu zamknite

Najdôležitejšou a najbežnejšou rodičovskou činnosťou je zabezpečovanie ostrých rohov, aby si deti neublížili. Či už ich oblepíte mäkkými flysovými nálepkami, alebo jednoducho zabránite dieťaťu v prístupe k takémuto ohrozeniu, je len na vás. Nezabudnite tiež na chemikálie a lieky, ktoré je najlepšie uložiť do výšky, alebo zamknutého priestoru, kde sa k nim nikto nepovolaný nedostane. Myslite dokonca aj na okná a šnúrky od žalúzií. Deti sú totiž mimoriadne zvedavé a nie je nič príjemné každý týždeň meniť odtrhnutú šnúrku od roliet či polámané žalúzie.