Posted on

Trpíte neustálym pocitom hladu a chcete sa toho zbaviť, pretože mu neviete odolať a tým sa prejedáte a priberáte? Pripravili sme pre vás 10 účinných rád ako zahnať ten nepríjemný pocit.

1. Viac tekutín

Ak ste stále hladný, možno je problém v tom, že prijímate malé množstvo tekutín a ste dehydrovaný. Nie nadarmo sa hovorí že hlad je skrytý smäd. V zadnej časti mozgu, ktorá je zodpovedná za pocit hladu a smädu dochádza k zámene, ktorá spôsobuje, že po výdatnom obede nesiahneme po pohári vody ale po ďalšej pochutínke.

2. Jedzte pomalšie

Ak patríte do skupiny tých ľudí, ktorým jedlo z taniera zmizne tak rýchlo, že sa ani nenazdáte, taj aj to môže byť dôvod, prečo stále pociťujete hlad. Váš mozog vtedy totižto ani nestihne zaregistrovať to, že už máte dosť. V tomto prípade je oveľa rozumnejšie, keď jete pomaly. Vtedy si mozog stihne všimnúť, že žalúdok je už plný.

3. Jablko

Ak si dáte pred každým jedlom jablko, zjete o 15% menej pripraveného jedla, ako keby ste si pred tým to jablko nedali. Toto ovocie obsahuje vlákninu, ktorá je za toto kúzlo zodpovedná. Dôležité je ale konzumovať ho čerstvé, nespracované.

4. Sladidlá

Ak sa stále cítite hladní, môžu za to umelé sladidlá, preto je nutné ich z jedálnička vysadiť. Ak chcete telo oklamať nepravým cukrom, vypomstí sa vám to. Sladkosť nepravého cukru totižto vyvoláva stav, že sladké chcete ešte viac.

5. Chia a oriešky

Chia sú zázračné semiačka objavené modernou kultúrou ešte len nedávno. Chia semiačka môžete pridávať do šalátov, polievok aj smoothies, pretože nasakuje vodu a počas trávenia sa ešte nafúkne. Tým pádom ich môžete zjesť menej a budete sýty oveľa dlhšie. Ak vám ale nechutia, podobnú úlohu plnia aj ľanové semienka.

Podobne pomôžu aj ďalšie oriešky, kupujte ich však bez úpravy, bez soli či cukru. Ak nakupujete cez internet, na stránke http://www.zlavovy-kod.sk/ sú zľavové kódy a kupóny na zľavy do stoviek známych obchodov, ušetriť môžete aj desiatky eur pri každom nákupe.

6. Prejedanie sa

Každý má raz také obdobie, kedy má chuť prejesť sa. Vtedy s tým nebojujte ale siahnite po niečom, čo nespôsobí veľkú kalorickú ujmu ako je napríklad zelenina, omeleta alebo neochutený popkorn.

7. Viac je niekedy menej

Ak si chcete dať veľkú porciu jedla, dajte si strednú alebo malú a pridajte k nej šalát, ovocie a šálku čaju. Namiesto veľkej porcie cestovín si pridajte k jedlu orestovanú zeleninu a morské plody. Tým, že si dáte viac druhov menej kalorického jedla, váš mozog oklame na výzor bohatšie stolovanie.

8. Bublinky

Sýtené nápoje spôsobujú, že sa cítime plní – akoby náš žalúdok bol plný jedla. Ak sa večer chystáte von s kamarátkami a plánujete piť alkohol, siahnite po šampanskom.

9. Vitamín D

Nízka hladina vitamínu D, ktorou trpí väčšina žien spôsobuje, že hormón leptín vysiela mozgu informáciu, že sme sa dostatočne nasýtili. Preto odporúčame dbať na dostatok vitamínu D.

10. Nie je tuk ako tuk

Mohli by ste si myslieť, že tuk zo šťavnatého steaku bude výdatnejší ako napríklad tuk z avokáda ale tak to nie je. Nenasýtené tuky sú v tomto smere lepšie ako nasýtené tuky.