Posted on

Po zistení niektorých zdravotných problémov sú mnohí z nás zmätení – na ktorého lekára by sa mali obrátiť? V tomto článku si povieme, aké problémy by ste mali konzultovať s urológom, aké choroby patria do jeho kompetencie a čo je najdôležitejšie pre výber dobrého špecialistu.

Aké problémy môžeme riešiť s urológom?

Tí, ktorí sa domnievajú, že urológ je iba „mužským lekárom“, sa mýlia. Urológ sa zaoberá chorobami genitourinárneho systému a reprodukčného zdravia všeobecne. Lieči choroby močového mechúra a močových ciest, obličiek, prostaty, no zaoberá sa aj riešením obriezky.

Cystitída, urolitiáza, stresová inkontinencia moču, fimóza, hormonálna nerovnováha, kamene v močovom mechúre, veľa zápalových ochorení močového ústrojenstva – všetky tieto a iné ochorenia lieči najlepšie urológ s dlhoročnou praxou.

Urológovia sa môžu ale špecializovať aj na iné diagnózy. Urológ – andrológ sa zaoberá napríklad erektilnou dysfunkciou, patologickými zmenami ejakulácie (zrýchlenie, bolesť, absencia), chorobami urogenitálneho systému u mužov a zápalovými ochoreniami urogenitálneho systému u žien.

Geriatrická urológia skúma zasa zmeny súvisiace s vekom v urogenitálnej oblasti u ľudí vyššieho veku, pediatrické problémy rastúceho organizmu a zhubné nádory v močovom mechúre a močových cestách.

Takže, ak si pri pojme urológa spomeniete automaticky iba na zdravie mužov, nie je to až tak celkom správne. V mnohých prípadoch dobrý urológ pomáha aj malým deťom.

Nepodceňujte návštevy lekárov

Mimochodom, keď sme už pri tom zameraní, všetci dospelí muži nad 40 rokov, bez ohľadu na ich zdravotný stav, by mali navštíviť dobrého urológa a aspoň raz ročne podstúpiť rutinné vyšetrenie.

Výber vo vašom regióne určite nebude zložitý, preto návštevu nepodceňujte a neodkladajte na neskôr. Aj malý detail vám môže zachrániť život.

Text: PR, foto: unsplash.com