Posted on

Spoločnosť Tesla je americká automobilka, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou elektromobilov, čiže áut na elektrický pohon. Sídlo firmy je v Sillicon Valley. Už v roku 2016 firma zamestnávala 14 000 zamestnancov. Poznáme Teslu a spojenie Elon Musk, no je to všetko na pozadí tejto automobilky?

Kto ju založil

Tesla je americká automobilka, ktorá bola založená v roku 2003. Firmu Tesla založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning v San Carlose. Investormi sú medzi inými Elon Musk, Sergej Brin, Larry Page a Jeff Skoll. Nie je to teda len Elon Musk, ktorý je pri tejto značke často najznámejším z investorov.

Ako je to dnes

Prvý model Tesla Roadster sa datuje do roku 2008 a už v roku 2009 firma Daimler AG odkúpil 10% akcií automobilky Tesla za 50 miliónov dolárov. Tá v tom istom roku predala 4% zo svojich 10% spoločnsoti Aabar Investments.

Zaujímavosťou ohľadne pozadia a financovania je aj pôžička od štátu vo výške 465 milínov dolárov, ktorý Tesla dostala v roku 2009 so splatnosťou v máju 2013. Podobnú pôžičku dostali automobilky Ford, Nissan či Fisker. Na rozdiel od týchto automobiliek, spoločnosť Tesla celú požičanú sumu vrátila.